Büyü Dünyası
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Büyü Dünyası

AnasayfaKapıLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

ben rp bilmiyorum öğretir misiniz

3 posters
YazarMesaj
Misafir
Misafir

ben rp bilmiyorum öğretir misiniz Empty
MesajKonu: ben rp bilmiyorum öğretir misiniz   ben rp bilmiyorum öğretir misiniz Icon_minitimePerş. Ağus. 21, 2008 11:06 am

Sarah Carter
Müdüre&Uçuş Prof.&Zay Başkan Yardımıcısı&Gryffindor Bina Sorumlusu
Sarah Carter

Patronusun\'uz : Çita
Asanız : ~ Şefkatin Sıcaklığı~
Kan durumun : Safkan

MesajKonu: Geri: ben rp bilmiyorum öğretir misiniz   ben rp bilmiyorum öğretir misiniz Icon_minitimePerş. Ağus. 21, 2008 11:07 am

Tamam canım dersine başlarım.
https://sihirliboyut.yetkin-forum.com
Sarah Carter
Sarah Carter

MesajKonu: Geri: ben rp bilmiyorum öğretir misiniz   ben rp bilmiyorum öğretir misiniz Icon_minitimePerş. Ağus. 21, 2008 11:10 am

Rp nedir?

RP bir doğaçlama tiyatroya benzer. Olağan olayların gidişatını siz belirlersiniz ve bunları yazdığınız mesajlarla yaparsınız. RP, rol yapma demektir ve bazılarımızın bildiği kadar da seviyesiz bir şey değildir. Bazılarımız bunu zor ve katı bulacaktır ama yabancı ülkelerde de kabul edildiği gibi RP böyle yapılmalıdır. Daha aşağıda örnekler göreceksiniz.

Bazı arkadaşlarımız zamanla nasıl rp yapılır öğrendiler. İlk geldiklerinde sadece "Naber" derlerdi mesajlarında şimdi RP kurallarına uyuyorlar. Tabiki tam olarak hiçbirimiz yapamayız. Ama kendimizi geliştirebiliriz.

RP yaparken bir üye kendisine bir kişilik seçer ve bu kişiliğin yapacağı şeyleri düşünüp yazar. Aynı bir kurmaca öykü gibidir.

RP yapmadan önce kullanacağınız karakteri oluşturmalısınız. Bunu yaparken şu ana kadar yapmış olduğu şeyler, karakterinizin geçmişini oluşturur. . Daha sonra RP yaparken bunları esas almalısınız.
RP her türlü konuda kullanılabilecek bir oyun türüdür.

RP sadece 2 kişi arasında da geçebileceği gibi daha fazla kişi arasında da geçebilir. Konuşma sırasında oyun dışı bir yazı yazacaksanız.

Üçüncü Kişi Gözünden

RPler sizin gözünüzden yapılmaz. Sanki sizi birisi izliyormuş gibi yaparsınız. Yani 3. bir kişinin gözünden olanları anlatırsınız. Bunu yaparkende geçmiş zaman kullanırsınız. Örnek RP de bu maddeyi daha net anlayabilirsiniz

Alıntı:

Hermione annesi ve babasıyla King's Cross'taydı. Dönüp annesine; "Sana söyledim, bu çok saçma peron 9¾ diye peron olmaz anne!"dedi Hermione. "Bu, bu tamamen saçmalık, bak işte bu 10. peron, bu 9. arasında sadece şu saçma duv- duv- duvar-" tam böyle derken gösterdiği duvarın tam önünde duran, kendisinden birkaç yaş büyük gibi görnen, aynı sandığı taşıyan bir oğlan yük arabasını süre süre, rahatça duvara doğru yürümüş ve içinden geçip ortadan kaybolmuştu. Hermione dili tutulmuş aynı yere gözünü dikmiş bakıyordu. Annesi gülümseyerek;
"Sanırım o büyük adamın-"
"Mr. Hagrid"
"Herneyse, Mr Hagrid'in dediği duvar bu galiba ve o mektupta yazan peron da aynısı olsa gerek. O çocuğun sandığı seninkiyle aynıydı. Hadi sende Hermione, bana yaz tamam mı?" dedi annesi ve Hermione'yi defeder gibi sırtından itekleyerek gitmeye zorladı.Hermione dönüp annesine baktı ve "Tamam, öyle görünüyor. Ben, gideyim öyleyse." dedi. Gözlerinden incileri akarken annesi; "Ooo, tatlı saçaklım, ağlama sadece okul. Bende yatılı okulda kalmıştım ve merak etme çok eğleneceksin." dedi ve göz yaşlarını silerken ona göz kırptı. Hermione kendini toparladı ve annesini öpüp derin nefes çekerek duvara doğru yürümeye başladı. Tam duvara gelince dayanamayıp durdu. Dönüp annesine baktı ve annesi
"İstersen koş!" diye seslendi. Hermione kafasını -peki- anlamında salladı ve gerileyip koşarak duvarı aştı. Gözlerini sımsıkı kapamıştı, açınca karşısında koskocaman, tekerlerinin arkasından kırmızı dumanlar saçan siyih bir treni buldu. Etrafına bakınınca, kondüktör'ün Hogwarts Expresi'nin kalktığını ilan ederek herkesi trene davet ettiğini duydu.
Trene bindi ve arka vagonlara doğru ilerlemeye başladı. Boş bir vagon bulmaya çalışıyordu. Hermione son vagonlardan birinde boş bir kompartıman bulmayı başardı. İçinden "İyiki de erken gelmişim." diye geçirdi. Geçip kompartımanın en kenarına, camın dibine oturdu. Sandığından 'Hogwarts: Bir Tarih' i çıkarıp karıştırmaya başaladı. Bir yandan da "Hmm, üç kez okudum... Amaaan olsun, bir daha okumaktan bir zarar gelmez."diye mırıldanıyordu. "Hogwarts, dört kurucunun..."
Hermione kendi başına oturup kitaba gömülmüşken birileri kompartımanının kapısını açtı.

RP KURALLARI

1)Bir yada biraz daha çok satırlık RP'lere izin verilmemektedir. RP'nizin gerçekçi olması için en az 2 paragraf ve en azından 7 uzun cümle yazın. Uzun yazacağım diye kendinizin bile okumaktan yorulacağı türde yazmayın. Lütfen büyük-küçük harfleri kullanmaya ve düzgün Türkçe ile yazmaya çalışalım. Eğer "BöYlE ÇocUKÇa" yazarsanız ceza alabilirsiniz.

2)Lütfen mesajlarınızda renklendirme yapın. Ama uçuk renklerle değil! Sizinde bizimde gözümüze zarar vermekten başka bir işe yaramayacaktır..

3)RP'ler 3. kişinin gözünden yazılır. Yani sizi izleyen bir başkasının gözünden olan olaylardır. Ama düşündüklerinizi belirtebilirsiniz ayrıca.

Umarım açıklayıcıdır..
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: ben rp bilmiyorum öğretir misiniz   ben rp bilmiyorum öğretir misiniz Icon_minitimePerş. Ağus. 21, 2008 11:13 am

evet yardımın için çok teşekkürler
Sarah Carter
Sarah Carter

MesajKonu: Geri: ben rp bilmiyorum öğretir misiniz   ben rp bilmiyorum öğretir misiniz Icon_minitimePerş. Ağus. 21, 2008 11:20 am

Önemli değil sana ilk olarak şifacılığı öneririm Wink eğer meslek istiyorsan Wink
Madeleiné Narcissa Black
Müdüre&Biçim Değiştirme Profesörü
Müdüre&Biçim Değiştirme Profesörü
Madeleiné Narcissa Black

Savaş Tarafın : Ölüm Yiyen ^^
Rp Partnerin : Aranıyor~Adam Brody'i kullansın xD
Lakap : Cissa
Asanız : Alevin Simgesi

MesajKonu: Geri: ben rp bilmiyorum öğretir misiniz   ben rp bilmiyorum öğretir misiniz Icon_minitimePerş. Ağus. 21, 2008 11:37 am

Neyse, ben başlığı editleyip Rp Nedir? Yapıyorum.
Hilary Bellatrix Black
Müdire/Astronomi Profesörü/Sly. Sorumlusu
Müdire/Astronomi Profesörü/Sly. Sorumlusu
Hilary Bellatrix Black

Savaş Tarafın : KaranLık LadymDen Nan
Rp Partnerin : Aranıyor..
Lakap : Hilly
Patronusun\'uz : Kelebek
Asanız : Şeytani Düşünceler

MesajKonu: Geri: ben rp bilmiyorum öğretir misiniz   ben rp bilmiyorum öğretir misiniz Icon_minitimePerş. Ağus. 21, 2008 2:30 pm

Rp Nedir? diye ayrı bir başlık açılmıştır.. Kilit..
http://www.hepsicilerfan.eniyiforum.net

1 sayfadaki 1 sayfası